Nemocenská: Jak dlouho si pošetřit zdraví (a peněženku)?

Podpůrčí Doba Nemocenská

Co je to nemocenská?

Nemocenská je dávka státní sociální podpory, která částečně nahrazuje mzdu nebo plat v době, kdy člověk nemůže pracovat pro nemoc nebo úraz. Nárok na nemocenskou má zaměstnanec i osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) splňující zákonné podmínky. Podpůrčí doba nemocenské je maximální doba, po kterou vám vzniká nárok na výplatu nemocenské. V praxi to znamená, že nemocenskou můžete pobírat maximálně 380 dní. Tato doba se počítá od prvního dne pracovní neschopnosti. Doba, kdy je člověk na nemocenské, se nazývá dočasná pracovní neschopnost. Během této doby jste povinni dodržovat léčebný režim stanovený lékařem. Pokud by se zjistilo, že nedodržujete pokyny lékaře, může vám být výplata nemocenské pozastavena. Po uplynutí podpůrčí doby nemocenské můžete mít nárok na invalidní důchod, pokud vám nemoc nebo úraz způsobily dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, který vám brání v práci.

Kdy mám nárok?

Nárok na podporu při pracovní neschopnosti, lidově řečeno na nemocenskou, nevzniká automaticky s prvním dnem nemoci. Nárok na výplatu nemocenské vám vznikne až od 15. dne nemoci, pokud splňujete zákonem stanovené podmínky. Prvních 14 dní nemoci vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele, a to pouze v případě, že jste v pracovním poměru. Pokud jste OSVČ, máte možnost si platit dobrovolné nemocenské pojištění, které vám zajistí podporu i v prvních 14 dnech nemoci. Pro získání nároku na nemocenskou je nutné splnit několik podmínek. Musíte být účastni nemocenského pojištění, což znamená být zaměstnancem nebo OSVČ platící si nemocenské pojištění. Dále musíte splňovat podmínku minimální doby pojištění, která činí alespoň 3 měsíce v posledních 4 měsících před začátkem pracovní neschopnosti. Nemocenskou vám také nevyplatí, pokud si pracovní neschopnost sami úmyslně způsobíte, nebo pokud ji způsobíte v souvislosti s trestným činem, za který jste byli pravomocně odsouzeni.

Vlastnost Podpůrčí doba nemocenská
Maximální délka 380 dní
Výše dávky (prvních 14 dní) 60 % denního vyměřovacího základu
Výše dávky (od 15. dne) 66 % denního vyměřovacího základu

Jak dlouho trvá?

Délka podpůrčí doby nemocenské, tedy jak dlouho vám stát bude nemocenskou vyplácet, se liší. Záleží na tom, jak dlouho jste nemocní a z jakého důvodu. Obecně platí, že podpůrčí doba u nemocenské trvá maximálně 380 dní. To znamená, že nemocenskou můžete dostávat maximálně jeden rok a zhruba jeden měsíc. Po uplynutí této doby nárok na nemocenskou zaniká. Pokud jste i po 380 dnech stále nemocní a nemůžete se vrátit do práce, můžete požádat o invalidní důchod. Důležité je rozlišovat mezi dobou, kdy jste na nemocenské, a podpůrčí dobou. Na nemocenské jste od prvního dne pracovní neschopnosti. Podpůrčí doba, tedy doba, po kterou dostáváte od státu peníze, začíná až 15. dnem nemoci. Prvních 14 dní vám totiž vyplácí náhradu mzdy váš zaměstnavatel.

podpůrčí doba nemocenská

Výše nemocenské 2023

V roce 2023 se nemocenská v Česku řídí jasnými pravidly. Pokud onemocníte a splňujete podmínky, náleží vám podpora v nemoci, dříve známá jako nemocenská. Prvních 14 dní nemoci vám proplácí zaměstnavatel, a to ve výši 60 % vašeho průměrného denního výdělku. Od 15. dne nemoci přebírá platby stát a vyplácí vám nemocenské dávky. Výše nemocenské se odvíjí od délky vaší pracovní neschopnosti a vašeho průměrného denního výdělku. V prvních 30 dnech nemoci činí 60 % vašeho průměrného denního výdělku. Od 31. dne nemoci se výše dávky zvyšuje na 66 % vašeho průměrného denního výdělku. Doba pobírání nemocenské, tedy podpůrčí doba, je v České republice maximálně 380 dní. Po tuto dobu vám stát poskytuje finanční podporu, abyste se mohli v klidu zotavit a vrátit se zpět do práce.

Žádost o nemocenskou

Podpůrčí doba nemocenské je časové období, po které vám vzniká nárok na výplatu nemocenské od vaší zdravotní pojišťovny. Tato doba není neomezená a její délka závisí na několika faktorech, například na délce vašeho předchozího zaměstnání. Obecně platí, že podpůrčí doba nemocenské činí maximálně 380 dní. Pokud byste i po uplynutí této doby byli nadále nemocní a neschopni pracovat, můžete požádat o invalidní důchod.

Doba, po kterou jste „na nemocenské“, se nazývá dobou pracovní neschopnosti. Během této doby jste osvobozeni od povinnosti docházet do práce a váš zaměstnavatel vám nevyplácí mzdu, ale náhradu mzdy za prvních 14 dní nemoci. Od 15. dne nemoci vám pak nemocenskou dávku vyplácí vaše zdravotní pojišťovna, a to až do konce podpůrčí doby. Je důležité si uvědomit, že nemocenská není dovolená a během pracovní neschopnosti byste se měli zdržovat na adrese uvedené v neschopence a dodržovat pokyny lékaře.

Potřebné dokumenty

Pro úspěšné získání podpůrčí doby nemocenské je nezbytné doložit příslušné dokumenty. V první řadě je potřeba doložit neschopenku, tedy "Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti", kterou vystavuje ošetřující lékař. Tato neschopenka slouží jako doklad o tom, že jste v pracovní neschopnosti a pobíráte nemocenskou. Dále je nutné doložit potvrzení o trvání pracovní neschopnosti, které vydává ošetřující lékař po ukončení vaší nemoci. Toto potvrzení slouží jako doklad o délce vaší pracovní neschopnosti. V případě, že žádáte o podpůrčí dobu nemocenské z důvodu úrazu, je nutné doložit také "Záznam o úrazu". Tento dokument slouží jako doklad o tom, že vaše pracovní neschopnost vznikla v důsledku úrazu. Všechny dokumenty musí být originály nebo úředně ověřenými kopiemi.

podpůrčí doba nemocenská

Nemocenská v těhotenství

Těhotenství je krásné období, ale někdy ho můžou zkomplikovat zdravotní potíže. V takovém případě máte nárok na nemocenskou, která vám pomůže překlenout náročné období a soustředit se na své zdraví a miminko. Nemocenská v těhotenství se řídí stejnými pravidly jako běžná nemocenská, ale je tu pár věcí, které je dobré vědět. Podpůrčí doba nemocenské, tedy doba, po kterou vám bude vyplácena nemocenská, je standardně 380 dní. Pokud ale onemocníte v těhotenství, tato doba se prodlužuje o dobu od začátku sedmého měsíce těhotenství do konce šestinedělí. To znamená, že na nemocenské můžete být i několik měsíců, aniž by vám hrozilo, že o ni přijdete. Je důležité si uvědomit, že na nemocenskou v těhotenství nemůžete nastoupit jen tak z vlastní vůle. Vždy je potřeba, aby vám ji vystavil váš lékař na základě vašeho zdravotního stavu.

Pracovní neschopnost u OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) si hradí nemocenské pojištění dobrovolně. Pokud si ho platí, vzniká jim v případě pracovní neschopnosti nárok na nemocenské dávky. Podpůrčí doba, tedy doba, po kterou OSVČ pobírá nemocenské, je maximálně 380 dní. Stejně jako u zaměstnanců se tato doba počítá souvisle, a to i v případě, že by OSVČ během ní byla například hospitalizována.

Pro OSVČ je důležité vědět, že nárok na nemocenské nevzniká ihned po vzniku pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní nemoci si OSVČ hradí sama, tzv. ochranná lhůta. Až od 15. dne nemoci jim vzniká nárok na nemocenské dávky.

Podpůrčí doba nemocenské, to je zvláštní období. Člověk si uvědomí, jak je zdraví křehké, a zároveň má čas přemýšlet o věcech, na které v běžném shonu není prostor.

Anežka Nováková

Dlouhodobá nemoc

Dlouhodobá nemoc dokáže pořádně zamávat s rodinným rozpočtem. Zatímco prvních 14 dní nemoci vám platí zaměstnavatel náhradu mzdy, poté vám nastupuje na scénu stát a vyplácí vám nemocenské dávky. Ty se ale odvíjí od vašeho průměrného hrubého výdělku a jsou oproti mzdě zpravidla nižší. Podpůrčí doba nemocenské, tedy doba, po kterou vám stát bude nemocenské vyplácet, je omezená na 380 dní. Pokud se ani po uplynutí této doby nejste schopni vrátit do práce, nastává otázka invalidního důchodu. Délka vašeho pobytu na nemocenské má vliv i na další oblasti života, například na výši úvěru, o který si můžete požádat. Banky a další finanční instituce totiž posuzují vaši finanční situaci a stabilitu a dlouhodobá nemoc může být vnímána jako rizikový faktor.

podpůrčí doba nemocenská

Nejčastější dotazy

Kdy mám nárok na nemocenskou?

Nárok na nemocenskou máte, pokud jste nemocní, utrpěli jste úraz, jste v karanténě nebo nastala některá z dalších situací uvedených v zákoně o nemocenském pojištění. Důležité je, abyste byli účastníky nemocenského pojištění, tedy aby za vás zaměstnavatel odváděl pojistné, nebo abyste si ho platili sami.

Jak dlouho můžu být na nemocenské?

Délka nemocenské, kterou vám lékař může vystavit, není nijak časově omezena. V prvních 14 dnech nemoci vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele. Od 15. dne nemoci pak nastupuje vyplácení nemocenské od státu, a to až do dne, kdy vám lékař pracovní neschopnost ukončí, nebo do konce 380 dní.

Co když jsem i po 380 dnech stále nemocný/á?

Pokud vaše pracovní neschopnost trvá déle než 380 dní, můžete zažádat o invalidní důchod. O jeho přiznání rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení na základě lékařských zpráv a posudku.

Musím si platit zdravotní pojištění, když jsem na nemocenské?

Během pobírání nemocenské za vás platí zdravotní pojištění stát. Nemusíte se tedy o nic starat.

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: práce